Zawoja – wyjątkowa wieś w Małopolsce

Na terenie przebiegu dwóch pięknych krain geograficznych, jakimi są Beskid Makowski i Beskid Żywiecki, położona jest jedna z najdłuższych wsi na terenie Polski, czyli Zawoja. Miejscowość ta cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród narciarzy jak piechurów czy też rowerzystów. Ciekawe zabytki znajdą też dla siebie miłośnicy historii, a osoby chcące wypocząć w ciszy i spokoju mogą wyciszyć się na łonie natury. Na terenie tej wsi istnieje wiele pensjonatów, domków gościnnych i tym podobnych (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,zawoja,0.html), które zostały zebrane w jedną bazę noclegową. Znacznie ułatwia to poszukiwania wymarzonego miejsca do zimowego lub letniego wypoczynku.

Miejscowość ta została prawdopodobnie założona w tysiąc pięćset dziewięćdziesiątym trzecim roku. Około trzystu lat później na Zawoję spadła plaga nieszczęść. W tysiąc osiemset czterdziestym siódmym roku ludność zamieszkująca tę miejscowość została zdziesiątkowana przez wystąpienie cholery i tyfusu. Ta epidemia była spowodowana wielkim głodem, który wówczas występował na tym terenie.

Na terenie tej miejscowości możemy odnaleźć wiele atrakcji turystycznych oraz ciekawych historycznych miejsc. Jednym z nich jest Centrum Górskie Korona Ziemi w Zawoi. Jest to obiekt o charakterze muzealnym, jednak ze względu na odbywające się w ostatnim czasie wykłady i zajęcia, placówka ta nabrała również charakteru naukowego. Została ona założona niedawno, bo dopiero w dwa tysiące czternastym roku. Możemy tutaj odnaleźć zbiory z zakresu etnografii, turystyki, geologii i wielu innych. Co tydzień przeprowadzane są tutaj prelekcje oraz warsztaty artystyczne, w których mogą brać udział zarówno dorośli jak i dzieci.

Na terenie Zawoi (https://pl-pl.facebook.com/wirtualna.zawoja/) znajdziemy również schronisko pod patronatem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zlokalizowane jest na wysokości tysiąca stu osiemdziesięciu metrów nad poziomem morza. Powstało ono w tysiąc dziewięćset szóstym roku. Osoby odwiedzające to miejsce mogą skorzystać z miejsca noclegowego oraz funkcjonującej tutaj restauracji. Tuż obok tego schroniska stacjonuje jednostka Górskiej Ochotniczej Pomocy Ratunkowej. W otoczeniu schroniska możemy także skorzystać ze świetnie wyposażonej ścianki wspinaczkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>