Zabytki w Świnoujściu

Choć oczywistym jest fakt, że do Świnoujście, położonego nad Morzem Bałtyckim wybieramy się najczęściej latem, to jednak od pewnego czasu zauważa się, że coraz chętniej wybrzeże odwiedzane jest także w okresie nie sprzyjającym opalaniu i morskim kąpielom. Co w takim razie ciągnie ludzi do Świnoujście w zimowe miesiące? Nie jest to zbyt trudne pytanie. Świnoujście bowiem to miasto pełne urokliwych zabytków, które można podziwiać o każdej porze roku. Zimą natomiast możemy liczyć na mniejszy tłok oraz niższe ceny w obiektach oferujących noclegi i kwatery, co dla wielu osób jest istotnym aspektem.

Zabytki, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w Świnoujściu to:

* zespół fortów twierdzy Świnoujście, który powstał w dwóch okresach: od 1848 do 1863 oraz od 1877 do 1900. W skał twierdzy wchodzą cztery forty: fort I – zwany Fortem Gerharda, dziś znajdziemy tam ekspozycję przedstawiającą historię świnoujskiego fortu, fort II, który w latach 70. ubiegłego wieku został zniszczony, by zrobić miejsce na rozbudowę portu, fort II – zwany Fortem Anioła, wzorowany na Zamku Świętego Anioła w Rzymie, oraz fort IV czyli Fort Zachodni, gdzie od zakończenia II wojny światowej aż do roku 1962.

* uroczy Park Zdrojowy z XIX wieku, o powierzchni 40 ha, z pięknymi okazami drzew, często w wieku powyżej 150 lat oraz z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą, na którą składają się ławki, gustowne oświetlenie i place zabaw.

* budynek dawnego ratusza z roku 1805, gdzie aktualnie mieści się Muzeum Rybołówstwa Morskiego z ciekawymi okazami obrazującymi historię rybołówstwa, a także z zabytkowymi przyrządami do nawigacji.

* wieża kościoła luterańskiego, zniszczonego podczas II wojny światowej, która obecnie pełni rolę wieży widokowej z kawiarnią.

Ponadto w Świnoujściu znajduje się wiele pięknych zabytkowych kamienic, willi, pensjonatów oraz dwa zabytkowe kościoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>