Puszcza Białowieska: carska cerkiew w Białowieży

Białowieża to niewielka miejscowość, stanowiąca centralny punkt Puszczy Białowieskiej. Kojarzy się z bujną roślinnością, a także najdłużej żyjącymi w Polsce ludźmi. Spacerując po wiosce, można podziwiać liczne obiekty architektury drewnianej, ale również jeden z największych budynków, jakim jest cerkiew świętego Mikołaja. Warto o niej wspomnieć, ponieważ prawosławna świątynia przy Sportowej należy do głównych zabytków Białowieży.

Budynek wzniesiono pod koniec dziewiętnastego wieku, a jej fundatorem był sam car Aleksander III. W tym miejscu należy przypomnieć, iż kompleks Puszczy Białowieskiej w tamtych czasach należał do prywatnych dóbr carskich, więc wybudowano tu pałac carski (dający noclegi carowi oraz jego gościom podczas przyjazdu na polowania), a świątynia odgrywała rolę cerkwi. Car rozkazał zbudowanie budynku w miejscu drewnianej kaplicy, która dzisiaj znajduje się w Trześciance i jest kaplicą cmentarną. Budynek zbudowano z czerwonej cegły oraz ciosanych kamieni z Puszczy Białowieskiej, mających stanowić fundament. Ponadto wyposażono ją w dzwon o wadze 125 kg, a podania mówią, iż jego dźwięk był tak donośny, iż można było go usłyszeć aż na obrzeżach Puszczy. Dodatkowo z Rosji (Petersburga) sprowadzono ikonostas wykonany z bardzo drogiej porcelany chińskiej. Niestety w wyniku rewolucji bolszewickiej oraz gwałtownych wydarzeń historycznych (bieżeństwo) drogocenne wyposażenie zostało zrabowane i wywiezione w głąb ZSRR.

II wojna światowa również nie oszczędziła budynku i już podczas pierwszego dnia od jej wybuchu część świątyni została zbombardowana. Dzisiaj możemy podziwiać jej wnętrza, których remont rozpoczął się już w trakcie II wojny. Mimo tego cerkiew i tak jest piękna oraz przypomina lata swojej świetności. Każdy turysta, którego baza noclegowa [informacje na ] mieści się w Białowieży, z pewnością zobaczy cerkiew na własne oczy. Warto do niej wejść, ponieważ skrywa w sobie mnóstwo interesujących elementów dekoracyjnych, wzorowanych na pierwowzorach. Co prawda dzisiejszy dzwon w cerkwi świętego Mikołaja w Białowieży jest o wiele mniejszy niż jego poprzednik, jednak każdy turysta przebywający w miejscowości usłyszy go chociaż raz. Dzwon wzywa do odwiedzenia prawosławnej świątyni, która dla tutejszych mieszkańców znaczy niezwykle wiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>