Poznaj Roztocze – Zwierzyniec

Roztoczański Park Narodowy to jedna z głównych atrakcji południowej części województwa lubelskiego. Zwierzyniec zaś można nazwać bramą do tego zielonego terenu o powierzchni ponad 84 kilometrów kwadratowych. Zarówno Zwierzyniec jak i położony w jego bezpośrednim sąsiedztwie park narodowy, stanowią idealne miejsce na odpoczynek, szczególnie w sezonie letnim.

Sam Zwierzyniec, choć jest niewielką miejscowością, został hojnie obdarzony przez historię budynkami, pomnikami i ciekawostkami historycznymi, których pilne przestudiowanie zajmie uważnemu turyście co najmniej jeden dzień. Wśród najważniejszych miejsc, obok których nie sposób przejść obojętnie, są pozostałości dawnego zespołu pałacowego i siedziby Zarządu Ordynacji Zamojskiej, utrzymanych w późnoklasycystycznym stylu. Większość budynków przekształcono na cele edukacyjne (szkoła, internat, stołówka), a sam drewniany, modrzewiowy pałac nie zachował się do dnia dzisiejszego (rozebrano go w latach 30. XX wieku). Uwagę przyciąga jednak urokliwy układ przestrzenny, będący pozostałością po zespole pałacowo-parkowym, z ciągami wodnymi i alejkami wzdłuż wody. Do sztandarowych zabytków Zwierzyńca należy także barokowy kościółek „na wodzie”, czyli położona na środku stawu świątynia pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, wielokrotnie przebudowywany.

Roztoczański Park Narodowy ma do zaoferowania liczne trasy turystyczne, tak piesze, jak i rowerowe. Do najciekawszych miejsc należą wzniesienia, z których roztacza się piękna panorama Roztocza: Piaseczna i Kamienna Góra, a także 4 naturalizowane zbiorniki wodne, znane jako Stawy Echo. W głębi parku znajduje się leśniczówka „Krzywe”, której powstanie datuje się na koniec XIX wieku, a która swój charakter porzuconej osady zachowała do dnia dzisiejszego. Jeszcze przed wejściem do parku, na obrzeżach Zwierzyńca znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Edukacyjne RPN, z ciekawymi wystawami prezentującymi faunę i florę Roztocza.

Zaplecze noclegowe w Zwierzyńcu () jest niezwykle bogate jak na tak niewielką miejscowość. Niewątpliwe walory turystyczne samej gminy i okolicznych miejscowości (Szczebrzeszyn, Klemensów-Michalów, Florianka) przyciągają turystów, dla których potrzeb powstały zróżnicowane noclegi. Zwierzyniec ma w swojej ofercie zarówno ośrodki wypoczynkowe i hotele, jak też mniejsze pensjonaty i kwatery agroturystyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>