Podziemia Szczecina

Tajemniczą i mrożącą krew w żyłach wiadomością dla wszystkich turystów jest fakt, iż w podziemiach Szczecina biegną trasy, które podczas II Wojny Światowej pełniły funkcję schronu przeciwlotniczego i funkcję przeciwatomową w czasie Zimnej Wojny. Dziś dwie trasy udostępniane turystom są powrotem do przeszłości, do historii i nieszczęść, jakie panowały w tamtych czasach. Na własnej skórze można przeżyć i wyobrazić sobie przy opowieści przewodnika, jaki bieg wydarzeń miał wtedy miejsce. To niebanalna atrakcja przygotowana przez miasto. 

Trasa nazwana ”II Wojną Światową” tworzy schron przeciwlotniczy i przedstawia rekonstrukcję życia w schronie cywilów w czasie nalotów. Przewodnik w sposób szczegółowy opowiada o procesie budowy schronu, przedstawia czas rozpoczęcia i przebiegu II wojny światowej, aż do momentu nalotu na miasto oraz lata powojenne. Każdy turysta idąc przez tunel ma okazję widzieć każde pomieszczenie i pozostałe napisy na ścianach. Czas trwania wycieczki po tej trasie wynosi około godziny. Druga trasa pozostająca do wyboru zwiedzających to tunel nazwany „Zimną Wojną”. Tutaj podobnie jak w pierwszym tunelu poznać można historię nawiązująca do nazwy trasy. Podczas spaceru można dowiedzieć się o technikach adaptacji na schron przeciwatomowy z przeciwlotniczego, zobaczyć sprzęty, maski, płaszcze, specjalną odzież ochronną oraz przeróżne wykorzystywane w tamtych czasach narzędzia.

Pobyt i nocleg w Szczecinie (sprawdź więcej) każdemu turyście kojarzy się zwykle z Wałami Chrobrego i wizytą w Zamku Książąt Pomorskich. Jednak nie każdy wie ile niecodziennych atrakcji, zabytków związanych z ludźmi dawnych czasów znajduje się na terenie miasta, które wciąż można oglądać. Jednym z obowiązkowych punktów do zwiedzenia podczas wczasów w Szczecinie jest właśnie jedna z dwóch podziemnych tras turystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>