Pierwszy raz w Górach Kaczawskich

Podróż w nowe miejsce zawsze wiąże się z pewną niewiadomą, w szczególności kiedy wyjeżdżamy gdzieś na wakacje i nie mamy pojęcia, co nas czeka po przyjeździe na miejsce. Co prawda w dużych miejscowościach turystycznych lub w tak zwanych wakacyjnych kurortach, można określić jakiś stopień tego, co nas czeka, ale kiedy celem naszego wyjazdu jest mało znana miejscowość albo wręcz mało znany region – pozostaje tylko gdybanie. Jednym z takich regionów są Góry Kaczawskie, które warto poznać przed przyjazdem na miejsce.

Inny rodzaj gór

Nie ma żadnych wątpliwości, że są to bardzo specyficzne góry, które znacznie różnią się od popularnych Tatr, Karpat czy innych wysokich pasm górskich w Polsce. Przede wszystkim panuje tu zupełnie inna kultura turystyczna – osoby wynajmujące noclegi w Górach Kaczawskich w większości nie są wykwalifikowanymi piechurami i taternikami, którzy wspinają się na dwutysięczniki lub penetrują jaskinie. Główną grupą turystyczną tego regionu są przede wszystkim osoby nastawione na spokojny wypoczynek z odrobiną aktywności fizycznej. Góry są niskie, średnie wzniesienia nie przekraczają sześciuset metrów, a więc doskonale nadają się na długie i powolne spacery, w większości wiodące przez ścieżki w dolinach. Na trasach brakuje tu wysokich wzniesień czy ogromnych różnic w wysokości. Podejścia są bardzo proste i łagodne, rzadko spotyka się trasy z wyraźnie zaznaczonymi schodami czy fragmentami wspinaczkowymi. To sprawia, że Góry Kaczawskie świetnie sprawdzają się jako trening przed wyjazdem w wyższe góry. Są również doskonałą okazją do wypoczynku dla osób starszych, które ze względu na swoje dolegliwości i choroby nie byłyby w stanie wędrować po Tatrach albo po wyższych partiach Sudetów.

Noclegi takie same

Jeśli jest natomiast coś, co upodabnia Góry Kaczawskie do innych pasm górskich, to baza noclegowa. W zasadzie nie różni się ona od baz w innych górach – w większości oparta na kwaterach prywatnych, oferuje kilkaset różnych pokoi do wynajęcia. Turyści korzystający z wypoczynku mają do wyboru zarówno proste pokoje z podstawowym wyposażeniem, jak i eleganckie apartamenty z własną łazienką, dostępem do internetu czy telewizji. W Górach Kaczawskich popularne są wille, które standardem skutecznie zastępują miejskie hotele – do dyspozycji gości w takich przybytkach są nie tylko wyciszone pokoje, ale często też bar, restauracja, pokój rozrywek (świetlica), mini SPA i sauna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>