Marian Mokwa – mieszkaniec Borska

Niewielka, kaszubska wioska Borsk leżąca nad południowym brzegiem Jeziora Wdzydzkiego jest znana przede wszystkim, wszelkiego rodzaju wodniakom, gdyż jest to prawdziwy raj, zarówno dla żeglarzy, kajakarzy czy osób pływających jachtem. Ale wioska, ma też drugie, kulturalne oblicze. Jest bowiem miejscem urodzenia słynnego polskiego malarza – Mariana Mokwy. I choć zdecydowania większość osób wybiera urlop w Borsku (więcej o noclegu tu) ze względu na walory przyrodnicze i bliskość Jeziora Wdzydzkiego, warto podczas pobytu wiedzieć, że to właśnie stąd pochodzi ceniony polski malarz.

Marian Mokwa dokładnie rzecz biorąc urodził się w Malarach, które kiedyś był osobna wioską, dziś natomiast są częścią sołectwa Borsk. Malary leżą na południowy wschód od Borska. Marian Mokwa urodził się w roku 1889, jako syn zamożnego chłopa – Franciszka Mokwy i jego żony Pauliny z domu Kuczkowskiej (szczegółowy życiorys tutaj). Miał pięcioro rodzeństwa (trzech braci i dwie siostry). Wykształcenie zdobył w Collegium Marianum w Peplinie oraz w starogardzkim gimnazjum. To właśnie w Starogardzie zapisał się do tajnego Towarzystwa Filomatycznego. Studiował on najpierw na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, następnie w Monachium i Berlinie, gdzie miał okazję doskonalić swój talent pod okiem W. Schtivera czy A. Vogla. Marian Mokwa jest jednym z najpopularniejszych kaszubskich artystów. Przez ponad 80 lat pracy twórczej, stworzył około 9 tysięcy obrazów olejnych i akwareli, a także ogromną liczbę rysunków. Zasłynął głównie jako malarz marynista, czyli twórca obrazów, których motywem przewodnim jest morze oraz zjawiska, miejsca, sytuacje, osoby i przedmioty z nim związane, jednak tworzył on także pejzaże (kaszubskie, tatrzańskie, a nawet orientalne), portrety czy obrazy batalistyczne. W roku 1934 stworzył Galerię Morską w Gdańsku, która stanowiła centrum sztuki, mieściła się tu sala koncertowa, teatralna, jak również kinowa. Niestety w roku 1939 niemiecki okupant, zniszczył wszystkie dzieła znajdujące się w galerii. Po wojnie natomiast, władze komunistyczne przejęły budynek galerii, uznając Mariana Mokwę za kapitalistę. Tak skończyły się marzenia malarza o centrum kultury na polskim wybrzeżu.

Miejsce urodzenia Mariana Mokwy jest oznaczone tablicą, i zdecydowanie warto się tam udać podczas urlopu w Borsku, by choć chwilę zadumać się nad jego niełatwymi losami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>